Б’юті тренди змінюються зі швидкістю світла — здавалося б тільки вчора усі щодня використовували складні техніки макіяжу та матували шкіру обличчя, як сьогодні люди хочуть мати baby face, що сяє з середини. Однак мода, тенденції чи стандарти краси не є чимось поганим — часто вони допомагають краще пізнати суспільство чи конкретну епоху. Водночас методи, які використовуються на шляху до «ідеалу», можуть шокувати. І про це ми сьогодні поговоримо — якої жаскої б’юті рутини дотримувались наші попередниці та які дивні процедури роблять сьогодні.
Чим фарбувались раніше
Люди завжди намагались мати кращий вигляд й шукали різноманітні методи для досягнення цієї мети. Ще печерні люди використовували природні пігменти як декоративну косметику. Однак письмові згадки про використання косметики першими залишили давні єгиптяни. Вони підводили очі чорним барвником, наносили тіні та фарбували губи — це робили представники обох статей для демонстрації соціального статусу з естетичних та містичних міркувань. Тоді способи досягнення краси були більш-менш безпечними, але все змінилось у Середньовіччі, коли в хід пішли миш’як та свинець.
У XII столітті вийшов трактат «Про прикрашання жінок» — це великий медичний довідник, присвячений жіночому здоров’ю, зовнішності та лікуванню. У трактаті йшлось про фарбування в догляд за волоссям, шкірою та навіть депіляцію. Тоді красуням пропонували видаляти волосся за допомогою крему на основі огірка, мигдального молока і негашеного вапна. Також в арсеналі часто був крем з кип’яченого миш’яку і вапна: ним натирали потрібне місце, а коли ставало гаряче, змивали.

Певно одна з найвідоміших тенденцій, що найбільше лякає — білосніжні обличчя в епоху Відродження. Щоб досягти бажаного ефекту чоловіки й жінки наносили величезну кількість пудри, яку виготовляли різними методами:
- Природній — білий пігмент виготовляли зі справжніх перлів. Але таку пудру могли дозволити собі одиниці.
- Синтетичний — пігмент створювали завдяки хімічним елементам як-от свинець, сублімат ртуті та вісмут (крихкий метал сріблястого кольору).
Через використання пудри зі свинцем у людей з’являлись виразки, щоб приховати хворобу модники пудрились ще більше. Не рідко бажання бути в тренді завершувалось трагічно, але нікого це не зупиняло.

Ба більше, використовувати токсичні елементи у косметиці продовжували століттями. Наприклад, у Вікторіанську епоху люди не збирались відмовлятись від токсичних речовин, хоч і знали про їхню шкоду. У другій половині ХІХ століття в моді була своєрідна природність — щоб обличчя виглядало напівпрозорим, а очі сяяли, жінки гризли пластинки миш’яку та закапували в очі краплі беладони чи сік цитрусових. Багато модниць втрачали зір та помирали.
Стало трохи краще
Б’юті індустрія розвивається — сьогодні ніхто не додає миш’як та свинець у косметику, а також не змушує людей крапати собі сік лимона в очі. Проте бажання бути в тренді все ще може закінчитись трагічно, адже ми маємо набагато більше ресурсів та можливостей для досягнення краси.
Впродовж останніх років у наше життя увійшла мода на брекети, яка вийшла далеко за межі піклування про здоров’я. Зокрема, фейкові брекети дуже популярні в Азії. Вони продаються у відкритому доступі та виглядають як накладки на зуби, які кріплять на звичайнісінький клей. Однак ці накладки можуть викликати серйозні проблеми: пошкодження зубів, порушення прикусу та алергічні реакції тощо. І це не просто жахастики — у Таїланді двоє підлітків померли, внаслідок носіння підроблених брекетів. Поліція довела, що вони занесли інфекцію в організм через неякісні накладки на зуби.
https://www.tiktok.com/@tracesbykerra/video/7471730624110546222?_r=1&_t=ZM-8uz4JiTwo4t
Однак не лише підлітки вдаються до ризикованих методів досягнення краси. Зараз ми бачимо як в моду стрімко повертається надмірна худоба. І якщо у 90-х вона викликала асоціації із вживанням наркотиків (героїновий шик), то повернення тренду частково пов’язано з нашумілим медпрепаратом Ozempic — це ліки, які винайшли для людей з діабетом, але згодом виявилось, що вони допомагають швидко схуднути. Тож препарат почали активно вживати люди з надмірною вагою.

Ozempic, як правило, продається за рецептом, а пацієнт має знаходитись під постійним контролем медиків. Адже він має безліч побічних ефектів, деякі з них у медіа охрестили термінами «оземпік-лице», «оземпік-груди», «оземпік-руки» тощо. Через швидку втрату ваги тіло стає виснаженим і зморшкуватим, а сідниці чи груди обвисають. Медики вже неодноразово висловлювали занепокоєння через безконтрольне вживання та зловживання препаратом.
Бажання швидко схуднути можна зрозуміти, особливо, якщо людина багато років намагається скинути вагу. Але є й беззмістовні процедури на кшталт гоління світлого пушкового волосся на обличчі — дермапланінг. Він нібито покращує зовнішній вигляд макіяжу. Процедуру радять проводити лише у салоні, адже вона передбачає використання гострого леза чи бритви для видалення волосся та ороговілих клітин шкіри, однак на ринку є багато інструментів, що дозволяють робити дермапланінг вдома. Але це має багато ризиків: людина може пошкодити верхній шар шкіри, викликати подразнення, почервоніння тощо.

Отже, краса завжди вимагала жертв, але у сучасному світі ми маємо вибір: сліпо слідувати трендам чи відповідально ставитися до власного здоров’я. Б’юті-індустрія намагається стати більш екологічною і свідомою, та все ж варто пам’ятати, що мода — явище тимчасове.