Нині все більше українців звертається за психологічною допомогою. Це дуже тішить, адже тема ментального здоров’я стає нормою нашого суспільства. Але знайти гарного фахівця буває дуже важко.
На що звернути увагу під час пошуку психолога
Найчастіше фахівців з метального здоров’я шукають за рекомендаціями друзів або через інтернет. Попри це залишається потреба перевіряти інформацію про психолога чи психотерапевта. Серед таких даних:
- освіта;
- членство в професійних об’єднаннях та асоціаціях;
- метод або терапевтичний напрям, в якому працює фахівець;
- експертиза в темі;
- інформація про пройдені курси;
- наявність супервізії – це регулярні зустрічі з іншим фахівцем для обговорення професійних питань.
Червоні прапорці психолога чи психіатра
Трапляються випадки, коли психотерапевт має дуже якісну освіту та підходить по всім порадам, але на сеансі вам некомфортно. Таке буває й не варто боятись змінювати фахівця.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?” рекомендує звертати увагу на поведінку психолога та пам’ятати, що хороший спеціаліст:
1. Не дає прямих порад. У таких випадках фахівець вважає, що знає ситуацію краще за вас. Це дуже небезпечно, адже в цьому випадку він надаватиме вам свої суб’єктивні установки та погляди, тоді як його завдання полягає рівно у зворотному — звільнити вас від них.
2. Не дає обіцянок. Психотерапія, психологічне консультування та психіатрична допомога подібні до будь-якого іншого лікування — тут не може бути жодних гарантій та дорожніх карт. Не можна гарантувати результат за десять зустрічей чи в конкретні терміни.
3. Не засуджує, не соромить, не знецінює (і взагалі не висловлює свою думку щодо будь-яких подій у вашому житті).
4. Не тримає вас за руку, не обіймає, не гладить по голові, не цілує в щоку на прощання. Тут є свої нюанси – у класичній психоаналітичній традиції тілесний контакт між психотерапевтом і пацієнтом виключений, але у сучасній практиці допускається привітання за руку. Однак, коли психолог намагається обійняти чи поцілувати пацієнта – варто замислитись над його експертністю.
5. Не обговорює зміст ваших розмов з іншими людьми (крім свого супервізора, але не називаючи імена та особисті деталі). Тотальна конфіденційність — одна з головних умов лікування.
6. Не дискримінує вас на основі сексуальної орієнтації, фізичних можливостей, віку, освіти тощо.
7. Не підтримує стосунки за межами консультацій.
8. Не пропонує секс та не натякає на це, зокрема у листуванні та після закінчення терапії.
9. Не проводить аудіо- або відеозапис консультації без вашого дозволу, не приводить без вашого дозволу на консультацію колегу, студента чи когось іншого.