Увечері 16 січня, світ сколихнула новина про смерть американського режисера та сценариста Девіда Лінча. Йому було 78 років.

У 2024 році Лінч зізнався, що у нього діагностували емфізему легенів, адже він курив усе життя. Тоді режисер сказав, щобільше не зможе виходити з дому, щоб створювати фільми. Звістку про відхід Девіда Лінча оголосила його родина у соцмережах.

Сьогодні ми пропонуємо згадати цікаві факти з життя та найкращі роботи Девіда Лінча.

Цікаві факти

Захоплення музикою

Лінч ніколи не вважав себе професійним музикантом, але це не завадило йому записати понад 20 синглів, музичних відео та три альбоми у співавторстві. Він працював з композитором Анджело Бадаламенті над музикою до “Твін Пікса” та продюсував альбоми співачки Джулі Круз.

Крім цього, у 2011 році Лінч випустив сольний альбом “Crazy Clown Time”, а у 2013 — “The Big Dream”.

Відмова від “Зоряних війн”

Після успіху фільму “Голова-гумка” Джордж Лукас запропонував Лінчу зняти продовження “Зоряних війн”. Однак Лінч відмовився на користь проєкту “Дюна” за романом Френка Герберт.

Автобіографія

Режисер став співавтором автобіографічної книги “Кімната снів”, яку написав у співавторстві з журналісткою Крістін Маккені.

Заочна нагорода

У 2006 році Лінч представив свій останній повнометражний фільм – “Внутрішня імперія”. Це своєрідний експеримент, який важкий для сприйняття. Попри це Венеційський кінофестиваль заочно нагородив Лінча Золотим левом. І це зважаючи на те, що критики не бачили стрічку до прем’єри у Венеції.

 

Підтримка України

Девід Лінч два рази був в Україні, вперше – у 2009 році. Тоді він завітав у Боярку та садив дерева у компанії Олега Скрипки, EL Кравчука, Ольги Фреймут. Місцеві називають посаджені з режисером липи алеєю Лінча.

Вдруге всесвітньовідомий режисер відвідав Київ у 2017 році. Він приїхав, щоб відкрити українське представництво свого благодійного фонду.

Але на цьому зв’язок Лінча з Україною не завершився. У 2022 році, після повномасштабного російського вторгнення, режисер підтримав Україну та різко засуджував країну-агресорку. На своєму YouTube-каналі під час щоденного прогнозу погоди Лінч закликав Путіна зупинити агресію та припинити сіяти смерть і руйнування в Україні.

Ба більше, фонд Лінча у Східній Європі впроваджує в Україні програму ментальної реабілітації населення, яке постраждало від війни.

Фільмографія

Фільми Лінча вирізняються елементами сюрреалізму, атмосферою жаху і марень, дивними й відразливими образами та оригінальною музикою. Більшість його робіт досліджують темну сторону життя маленьких міст США або незграбних метрополісів. Тому фільми Лінча одразу впізнають за візуальним і вербальним стилем.

Повнометражні фільми Девіда Лінча:

  • Голова-гумка
  • Людина-слон
  • Дюна
  • Синій оксамит
  • Дикі серцем
  • Твін Пікс: Вогню, іди зі мною
  • Люм’єр та компанія
  • Загублене шосе
  • Проста історія
  • Малголленд Драйв
  • Внутрішня імперія.

За свою багаторічну роботу Лінча чотири рази номінували на премію “Оскар”, але отримати почесну нагороду режисерові вдалось лише у 2019 році за життєві досягнення.