Повне ім’я: Сусана Алімівна Джамаладінова
Місце народження: Ош, Киргизстан
Дата народження: 27 серпня 1983 року
Освіта: Національна музична академія України імені П. І. Чайковського
Діяльність: співачка, авторка пісень
Сім’я: у шлюбі з Сеїт-Бекіром Сулеймановим, діти: Емір-Рахман (2018), Селім-Гірай (2020), Аліма Сеіт-Бекір (2024)
Нагороди:
- 2016 – звання «Народна артистка України»
Джамала кримськотатарська співачка, яка відома дбайливим ставленням до своєї культури. Вона філігранно вплітає національні мотиви у сучасну творчість та твердо відстоює свою громадянську позицію. Водночас за плечима цієї принципової жінки довга та місцями болюча історія, яка розпочалась задовго до її народження. Як події сформували особистість однієї з найвідоміших співачок в Україні — розбираємось сьогодні.

Крізь покоління
Сусана Джамаладінова народилась далеко від своєї батьківщини — у Киргизстані, який входив до Совєтського союзу. Родина майбутньої зірки опинилась там не за власним бажанням.
Сім’ю Джамали по лінії батька депортували до Середньої Азії під час великої кампанії насильницького виселення кримських татар з Криму, яку провадила влада СРСР у 1944 році. Вже на чужині народився та виріс батько співачки Алім Джамаладінов. Там же у Киргизстані чоловік познайомився з Галиною Тумасовою — майбутньою матір’ю зірки. Жінка була піаністкою у музичному училищі, а чоловік — керував ансамблем, який виконував народну музику кримських татар та інших народів Східної Азії.
Родину по материній лінії також спіткало багато горя. Бабуся й дідусь Галини вимушено покинули Карабах через розкуркулення (це частина більшовицької політики, для реалізації якої влада відбирала у селян землю, худобу, одяг, харчі та інше належне їм майно. Метою розкуркулення було нібито подолання економічних і соціально-політичних проблем). Тож Галина, яка за національністю була вірменкою, мала схожу долю з майбутнім чоловіком.

Попри усе Алім Джамаладінов завжди прагнув повернутись на історичну батьківщину до Криму, у село Кючук-Озен (з 1945 р. Малоріченське). І згодом родині це вдалось, однак у трохи специфічний спосіб. Через заборону, введену у 1980-ті роки, депортованим кримським татарам повертатись на півострів, батьки співачки вирішили розлучитись та деякий час пожити окремо. Джамала з батьком та старшою сестрою Евеліною жили у Мелітополі Запорізької області. А мати перебралась до Малоріченського, де за чотири роки зуміла придбати будинок та перевезти в нього свою сім’ю. Сьогодні такі дії можуть здатись дикістю, але, на жаль, більшість кримських татар мусили йти на подібні жертви просто, щоб повернутись додому.
Дитинство
Народившись у родині, дотичній до музики, Сусана почала займатись творчістю у ранньому віці: вона вчилась у музичній школі, брала участь у різноманітних пісенних конкурсах та записала свій перший альбом у 9 років.
Перший мій альбом, який я записала у 9 років, був кримськотатарською мовою. Це було в Сімферополі, на радіо. Я записала пісні зі своїм викладачем сольфеджіо, який грав просто на роялі. Сьогодні це цінується набагато більше ніж тоді, — згадувала в одному з інтерв’ю Джамала.
Тоді родина майбутньої зірки вже переїхала до Криму, однак життя на півострові було складним. Багато років Совєтська пропаганда просувала наративи ворожості до кримських татар, що виливалось у постійні образи та цькування у бік корінного народу півострова. У школі ці проблеми могли посилюватись, адже довго Сусана Джамаладінова була єдиною кримською татаркою у класі.

Однак часу на переживання не було. З раннього віку дівчина, разом із сестрою Евеліною, допомагали батькам з господарством. Зокрема, у 9 років після школи Джамала мала пасти баранів. А пізніше, коли батьки відкрили невеликий бізнес — кафе, у якому годували відпочивальників, клопу у дівчат стало більше.
Ми дуже важко працювали, без перебільшення. З 7-8 ранку до 12 ночі. Мені потрібно було з ранку прополоти грядки, зібрати фрукти, овочі, віднести це на ринок. Потім допомагати мамі вдома, прибирати кімнати, в яких жили постояльці. У нас були дуже скромні кімнати ‒ тумбочка, ліжко, душ і туалет були у дворі. Це був абсолютно студентський варіант, вся консерваторія відпочивала в нашому будинку в Криму. Потім потрібно було йти на берег, допомагати татові та сестрі. Я мила посуд, різала салати, моя сестра оформляла страви, подавала їх та збирала гроші. Так ми вчотирьох працювали в кафе на вісім столиків біля моря, — пригадувала дитинство співачка.
Попри це, Джамала з теплотою згадує своє дитинство, адже батьки подарували донькам багато позитивних моментів та прищепили любов до культури.
Музична кар’єра
Джамала багато часу приділяла професійному навчанню. Після закінчення Сімферопольського музичного училища вона на відмінно склала усі іспити та вступила до Національної музичної академії України у Києві. Цікаво, що перед вступом до київського вишу дівчині пропонували навчатись до Російської академії музики імені Гнесіних, але батько заборонив їй туди вступати.
Навчання у столиці, про яку мріяла Сусана, не одразу виправдало очікування:
Перші два курси мучилася, через що у мене була постійна дисфонія – незмикання зв’язок. Писала мамі, що не підходжу для консерваторії і, напевно, кидатиму навчання. Загалом, все не складалося… Напевно, через те, що моя педагог не змогла довго співати на сцені, вона все своє роздратування зганяла на учнях. А я страждала. Потім переводилася до іншого, до третього педагога, — розповідала в інтерв’ю Джамала.
Зірка все ж закінчила академію та усіляко намагалась використати набутий досвід. А він вже був великий. У студентські роки виконавиця продовжувала брати участь у різноманітних конкурсах як в Україні, так і за її межами. Одного разу дівчину помітила хореографиня Олена Коляденко, яка запропонувала Джамалі сольну роль у мюзиклі «Па». Згодом Коляденко стала першою продюсеркою співачки.
Також визначним у кар’єрі Джамали стала участь у міжнародному конкурсі «Нова хвиля» у 2009 році. Тоді вона розділила перше місце з учасником з Індонезії.
Варто зазначити, що на «Новій хвилі» співака вперше використала псевдонім Джамала (Jamala), що походить від першої частини її прізвища. Надалі кар’єра виконавиці стрімко розвивалась — її все частіше запрошували виступати, на шоу та нагороджували.
Перша спроба на «Євробаченні»
Вперше Джамала спробувала свої сили на внутрішньому відборі «Євробачення» у 2011 році. З піснею «Smile» вона пройшла до фіналу, де поступилась Златі Огневич та Міці Ньютон, які посіли друге та перше місце відповідно.
Проте цей відбір запам’ятався скандалом — одразу після фіналу з’явились звинувачення у підтасовуванні голосів. Приводом до цього стало те, що Міка Ньютон отримала 29064 з 1996 телефонів, а Джамала – 10800 із 6365. Внаслідок цього Національна суспільна телерадіокомпанія України (НТКУ) вирішила провести повторне голосування, але Огневич і Джамала відмовилися брати в ньому участь.
Перемога та міжнародне визнання
У 2016 році Джамала повернулась на Нацвідбір з піснею «1944». Вона присвячена страшним історичним подіям, зокрема, депортації кримськотатарського народу. За результатами голосування, виконавиця перемогла у фіналі та офіційно стала представницею України на 61-му пісенному конкурсі Євробачення.
Під час перебування на пісенному конкурсі в Стокгольмі співачка отримала премію «Eurostory Awards 2016» за найкращий рядок у конкурсній пісні, а також премію «Marcel Bezençon Award» у номінації «Мистецький приз». Також на пісенному конкурсі Джамала підписала контракт із «Universal Music Group», який 10 червня видав її альбом «1944» в Європі, а 10 липня — у США.
У фіналі «Євробачення-2016» Джамала здобула перемогу, набравши 534 бали: 211 голосів від журі та 323 від глядачів.
Після шаленого успіху Джамала вирішила знов повернутись на Нацвідбір, однак у крісло члена журі.

Конкурс безумовно допоміг артистці закріпитись на міжнародній арені. Результат цього ми бачили аж у 2023 році — її альбом «Qırım» потрапив до лонглиста Grammy в номінації «Best Global Music Album». У тому ж році Джамала стала першим українським амбасадором програми EQUAL від стримінгового сервісу Spotify.
Громадянська позиція
Артистка сміливо та твердо висловлює свою громадянську позицію. У 2013 році Джамала відвідувала «Євромайдан» та підтримала протестувальників. Відтоді зірка бере участь у більшості заходів, присвячених соборності та цілісності України. А після окупації Криму і подальшої його анексії Росією постійно засуджує ці дії, наголошуючи, що Крим — це Україна.
Окрім публічної підтримки, виконавиця фінансово підтримує громадські організації, серед яких «КримSOS».
Свого часу Джамала також підтримала гуманістичну ініціативу UAnimals. Співачка вийшла на Всеукраїнський марш за права тварин та виступила за заборону експлуатації тварин в цирках.
Кінокар’єра
Як і більшість знаменитостей, Джамала брала участь у різноманітних телешоу: була тренеркою «Голос країни» та «Голос. Діти», була гостею «Я люблю Україну», знімалась у мюзиклі «Аліса в країні див» тощо.
Але у 2014 році виконавиця здивувала новим амплуа — Джамала спробувала себе у кіно. Зірка зіграла роль у фільмі «Поводир» Олеся Саніна, де перевтілилась в акторку та співачку драматичного театру у Харкові Ольгу Левицьку. Згодом Джамала зізналась, що знімання у фільми дались їй нелегко через відсутність подібного досвіду.
До цього у мене був тільки театральний досвід: я грала Віолетту в опері «Травіата», грала Керубіно в опері «Весілля Фігаро» і Зібеля у «Фаусті». Я знімалася у власних кліпах, але це не має нічого спільного з кіно! Тому що, коли вимикається музика і на майданчику повна тиша, ти маєш з нуля створити свого героя. Показати, як він жив, що він відчував, як він реагував на ті чи інші події, – казала вона після прем’єри стрічки.
Згодом Джамалі діставались лише епізодичні ролі, зокрема співачку можна побачити у фільмі «Поліна і таємниця кіностудії» та мюзиклі «Пісенний конкурс „Євробачення“: Історія вогненної саги». А у 2024 році вийшов документальний фільм «Jamala. Songs of freedom» («Джамала: Пісні свободи»), який розповідає історію співачки та її життя під час повномасштабної війни, пісні, присвячені темам свободи, боротьби та надії, а також окупації рідного Криму. Стрічка перемогла на кінофестивалі Cannes Corporate Media & TV Awards у французьких Каннах.
Родина
Співачка у шлюбі з кримським татарином Бекіром Сулеймановим. Чоловік економіст та на вісім років молодший за Джамалу, що спершу непокоїло зірку.
Спочатку я дуже хвилювалась через те, як музикант і математик можуть знайти щось спільне. Але зараз він мені дуже допомагає дякуючи саме своїм математичним складом розуму, зрозуміти, що відбувається в музиці, — згадувала Джамала.
Але її сумніви швидко звітрились. У 2017 році пара одружилась, відгулявши весілля у національних традиціях. До слова, освідчився чоловік коханій на верхівці Львівської ратуші.
Вже за рік, у 2018 році, у подружжя народився первісток, якого назвали Емір-Рахман Сеїт-Бекір. Через два роки у пари народився ще один син – Селім-Гірай, а у 2024 році третій — Алім Сеіт-Бекір.

А як вам творчість Джамали?