Безумовно ми живемо в надзвичайно складний час, коли не завжди є можливість вплинути на обставини. Нині десятки тисяч родин вимушено живуть окремо й не знають, коли знову зможуть побачитись чи навіть поговорити телефоном. 

Плекати стосунки на відстані під час війни — завдання не з легких. Але фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” поділились дієвими порадами, які допоможуть зберегти стосунки.

Не ставте життя на паузу

Вимушена розлука з коханою людиною – надзвичайно складний виклик. Однак у цей час не можна забувати про себе. Ви щодня витрачаєте багато енергії, яку потрібно поповнювати. А коли ви маєте сили, вам буде легше підтримувати свого партнера чи партнерку.

Щоби підтримувати свій емоційний стан, важливо додавати новизни у своє життя, втілювати мрії. Спробуйте розпочати з маленьких виходів із дому, наприклад, піти на майстер-клас чи покататися на велосипеді. Якщо у вас з коханим / коханою було багато спільних активностей, вам може бути боляче знову повертатися до них, адже тепер ви не разом. У такі моменти нагадайте собі, що ваша близька людина буде рада, якщо ви додасте більше позитивних емоцій у своє життя, – говорять фахівці.

Намагайтесь регулярно спілкуватися

Підтримка контакту допоможе відчувати присутність близької людини. Ви можете обмінюватись текстовими повідомленнями чи аудіо- і відеоповідомленнями, фотографіями. Також ви можете надсилати своїй половинці листівки та записку, вкладені у посилку. Не соромтесь розповідати про повсякденні справи та приємні моменти, які траплялися протягом дня.

Звичайно під час війни буває важко чи навіть неможливо спілкуватись телефоном деякий час. Тож ви можете запитати у коханого/коханої чи можна все одно надсилати повідомлення, щоб переглянути пізніше. Або ж ви можете домовитися про певний час, коли маєте зв’язуватися одне з одним.

При цьому поважайте бажання близької людини побути наодинці. Не соромтесь сказати і про своє бажання завершити розмову чи змінити формат спілкування, – додають фахівці.

Крім цього, посилити відчуття близькості допоможуть спеціальні застосунки, наприклад, Obimy. Там ви можете ділитись настроєм, писати повідомлення чи надсилати дії: обійми, поцілунок, масаж.

Створюйте нові спільні ритуали

Спільні ритуали допомагають зберігати відчуття емоційної близькості та присутності. Подумайте над тим, які нові моменти ви могли б створити разом. Наприклад, ви можете влаштувати спільні вечері через відеозв’язок, пограти в улюблену гру чи почитати одне одному книгу.

Не забувайте, що для створення нових ритуалів потрібен час та терпіння. Якщо у вас ще немає чітко прописаних традицій, не переживайте. Ви можете почати з одного простого ритуалу, якщо він буде зручний і приємний для вас та вашої половинки.

Мрійте про майбутнє

У складні моменти, моменти відчаю, саме мрії допомагають повернути надію та мотивацію.

Розпочніть із мрій про місця, які відвідаєте з близькою людиною. Або про різноманітні моменти, які розділите разом. Спробуйте поділитися своїми мріями з партнером/партнеркою чи записати їх у нотатник, – говорять психологи.

Коли вашій близькій людині доводиться стикатися з постійною небезпекою, мріяти може бути непросто. У такій ситуації варто почати з невеликих мрій перед сном — вони допоможуть знизити напругу.

Прийміть зміни

Під впливом різних обставин люди можуть змінюватись і це нормально. Прийміть те, що ви проживаєте різні досвіди.

Під час зустрічі з коханою людиною вам двом може бути складно налагодити спілкування одразу. Імовірно вам знадобиться час, аби звикнути до нових проявів поведінки близького. Пам’ятайте, що зміни не завжди бувають поганими.

Дозвольте собі відчувати емоції

У стосунках на відстані емоції злості чи гніву на партнера/партнерку можуть здаватися вам недоречними. Деколи навіть саме виникнення таких емоцій провокує відчуття провини. Вам може здаватися, що ви погана людина, якщо ображаєтесь на близьку людину, яка, наприклад, зараз захищає країну. Памʼятайте, що емоції не визначають, якою людиною ви є, – зазначають фахівці.

Психологи рекомендують виражати свої емоції у безпечний спосіб. Наприклад, завести щоденник або розбити тарілку, поки ніхто не бачить. Але слідкуйте за тим, щоб емоції не впливали деструктивно на вашу поведінку.