З емоційним вигоранням може стикнутись кожна людина і воно стосується усіх аспектів життя. Тому важливо вчасно розпізнати перші сигнали емоційного вигорання та звернутися по допомогу.
Емоційне вигорання — це синдром, який виникає через хронічний стрес у різноманітних аспектах життя людини. Попри те, що “емоційне вигорання” не є медичним діагнозом, воно сильно погіршує якість життя. Про це розповідають фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”.
Важливо, що емоційне вигорання відрізняється від професійного та перевтоми.
Емоційне вигорання виникає поступово. Спочатку людина готова вкладати максимум зусиль та часу в певний аспект свого життя. Однак із часом запас енергії зменшується. Якщо людина не має змоги відновлювати цей запас, у неї починають проявлятися перші ознаки емоційного вигорання — на фізичному, емоційному та поведінковому рівні, – пояснюють фахівці.
Серед ознак емоційного вигорання експерти називають:
- Проблеми зі сном – труднощі під час засинання чи погіршення якості сну.
- Втомлюваність – знесиленні, яке не проходить навіть після відпустки. А також відчуття виснаженості, навіть якщо протягом дня ви не мали значної роботи.
- Зміни у харчовій поведінці. Зверніть увагу, чи не почали ви їсти для того, щоб заспокоїтися та зняти напругу.
- Відчуття роздратованості, навіть через дрібниці.
- Відстороненість.
- Труднощі з концентрацією.
- Фізичні симптоми – у кожної людини фізичні ознаки емоційного вигорання можуть відрізнятися. Тож якщо у вас погіршилось самопочуття – зверніться до свого сімейного лікаря.
- Відчуття відчуженості – складно зрозуміти власні почуття та виникає відчуття, ніби вам складно знайти своє місце серед інших людей.
- Підвищена самокритика.
- Прокрастинація.
Якщо ви відчуваєте ознаки емоційного вигорання – зверніться до свого сімейного лікаря. Він допоможе виключити захворювання, які мають схожі ознаки. А також складе подальший план дій: надасть базову допомогу чи направить до профільного фахівця.