Назва бренду: v o z i a n o v
Засновник та дизайнер: Федір Возіанов
Рік створення: 2015
Продукт: чоловічий та жіночий одяг, натхненний аванґардним мистецтвом

В Україні є такі бренди, які десятиліттями створюють чудові вироби та продаються за кордоном, водночас залишаючись осторонь від концепції швидкої моди та хайпу в соціальних мережах. Серед них  v o z i a n o v — бренд, який створює конструктивні й аванґардні речі, натхненні українським мистецтвом.

Федір Возіанов. Фото: instagram/vozianov.design
Федір Возіанов. Фото: instagram/vozianov.design

З чого все починалось

Історія бренду Vozianov нерозривно пов’язана із біографією його засновника та дизайнера Федора Возіанова. Тож ця частина детально розповість про шлях модельєра до світу моди.

Федір Возіанов походить з відомої київської родини. Його батько Віталій Возіанов – журналіст, який у дев’яності роки очолював одне з найбільших агентств «Укрінформ», а дядько Олександр Возіанов – відомий медик, засновник урологічної наукової школи. Сам Федір цілком міг побудувати блискучу лінгвістичну кар’єру, але доля вирішила інакше й у юному віці він захопився створенням одягу. 

Фото з відкритих джерел

Обрати життєвий шлях Возіанову несвідомо допомогла мати, яка бажала для сина кардинально іншої долі. У часи радянського дефіциту мати майбутнього дизайнера вона була вимушена навчитись майструвати одяг. Хлопчик, який уважно спостерігав за маминою роботою, був вражений тим, що «за короткий час якась купка тканини перетворюється на красиву річ». 

Згодом Федір Возіанов згадуватиме, що його мати шила дуже технічно, але не дуже модно. Тому юнак, який хотів красиво одягатись, вирішив сам опанувати швейну майстерність.

Все почалося спонтанно, я пошив першу річ для себе, коли був ще підлітком. Просто захотілося цікаво одягтися, бо у Радянському Союзі це було не так легко.

Першою була куртка, і насамперед мені було до вподоби те, що я власноруч зробив річ, яка сподобалася всім моїм друзям. Звичайно, я нікому не сказав, що це я сам. Мені було навіть соромно, що хлопчик займається такими речами: я ж захоплювався хокеєм, мав серйозні хлопчачі забави. А шити – це ж таке.. — говорив дизайнер в одному з інтерв’ю.

І так, потай від усіх знайомих молодий Федір продовжив шити й вдосконалювати свої навички. Попри те, що юнакові подобалось працювати з одягом, після школи він вирішив відмовитись від цієї сфери та вступив до київського вишу на лінгвістичний факультет, де поринув у вивчення англійської мови.

Я закінчив київський «ін’яз» та тривалий час викладав англійську мову, але настав момент (досить пізно з точки зору віку), коли я відчув, що або займатимуся дизайном, або взагалі не знаю, як існувати далі, бо робити те, що не хочеться, вже було неможливо. З одного боку, це було нелегке рішення – кардинально змінити все, а з іншого – дуже легке, тому що я не міг вчинити інакше, — розповідав про свій життєвий шлях Федір Возіанов.

Таким чином наприкінці 90-х років чоловік наважився розпочати дизайнерську кар’єру. Першими клієнтами Федора Возіанова стали його знайомі та друзі. Але згодом авдиторія дизайнера розширялась — основними покупцями були жінки зі світу політики, великого бізнесу та мистецтва. 

Особливість бренду v o z i a n o v

Ставши знаним дизайнером Федір Возіанов скаже, що відсутність профільної освіти допомогла у побудові успішного бренду, адже він не відчував кордонів своєї творчості.

Справжня професійна дизайнерська кар’єра Федора розпочалась, коли його запросили до невеликої компанії, де він працював декілька років. Але перше визнання прийшло до Возіанова аж у 2010 році — він представив свою осінньо-зимову колекцію на виставці White в Італії, після чого редакція італійського Vogue включила Федора до вісімки найперспективніших дизайнерів світу. Відтоді бренд Vozianov, продовжує поступово завойовувати аудиторію.

З колекції Vozianov SS 2010-2011

Секрет популярності бренд Vozianov, на перший погляд, простий — дизайнер черпає натхнення в українській культурі, народному одязі та мистецтві. Так, наприклад, народилась перша колекція  бренду. Федору Возіанову було цікаво зробити історичний костюм, який можна легко перетворити на сучасний урбаністичний одяг. Таким чином колекція 2009 року складалась з двох частин.

Фактично це були дві колекції в одній: спочатку виходили моделі в образах, схожих на історичні архетипи початку XX століття — революційний солдат, матрос, льотчик, медсестра, буржуа, і під час показу вони трансформувалися в актуальний урбаністичний одяг. Цікаво, що завершувала показ модель у білій українській юпці (народний верхній вкорочений одяг жінки) із вишитим чорним кольором першим рядком гімну «Ще не вмерла Україна». Я тоді ще не знав, що Малевич наприкінці життя повернувся до своєї української ідентичності, і для нього це було важливо. Інтуїтивно відчув, що цей образ має бути фінальним. А юпку я побачив на Андріївському узвозі, і вона мене вразила з точки зору конструкції — історичний костюм виглядав надзвичайно актуально. Ми зовсім трохи трансформували крій, і замість візерунка написали «Ще не вмерла Україна», — описував свій перший показ дизайнер.

Постать Казимира Малевича — одного з найвідоміших аванґардистів світу, суттєво вплинула на творчість Федора Возіанова. І це читається не лише у дизайні одягу, а й у його конструюванні. Більшість речей бренду не мають конкретних розмірів та спершу нагадують звичайний шматок тканини, але це лише до першої примірки:

Ми робимо конструкції, які, крім гарного вигляду, мають інші, привабливі для жінок якості – наприклад, спідниця, у якої нема категорії розміру взагалі, тобто, вона підійде на будь-яку талію. Якщо перед сніданком у тебе талія 65, а під вечір – 67, то спідниця буде за розміром і зранку, і ввечері. А якщо цю спідницю захоче вдягти донька, в якої талія, скажімо, 45, вона теж на ній гарно сидітиме, — зазначає Федір Возіанов.

Через понад 15 років дизайнер продовжує черпати натхнення у творчості українських митців. Зокрема, у 2017 році Vozianov присвятив колекцію Олександру Архипенку, а у 2021-му — Олександрі Екстер.

Соціальний складник

Після початку повномасштабного вторгнення в українському суспільстві гостро постало питання доступного інклюзивного одягу, який могли б носити люди з інвалідністю. Але бренд Vozianov почав дивитись у сторону інклюзивності набагато раніше.

У 2016 році Федір Возіанов запросив стати моделлю показу на Ukrainian Fashion Week Олександру Кутас — першу українську модель з інвалідністю, яка пересувається на кріслі колісному. Показ осінь-зима 2017 під назвою «Вій» розпочався з fashion-video Олександри «Viy Prelude», що за сумісництвом стало першим у світі відео з моделлю з інвалідністю. Кутас виконала головну роль показу — чоловіки-моделі пронесли її через подіум на троні, зробленому спеціально для шоу. Успіх був колосальним, адже про показ писали найпрестижніші медіа з більш ніж 50 країн.

Олександра Кутас. Фото: instagram/vozianov.design

На цьому співпраця Олександри Кутас та бренду Vozianov не закінчилась. У 2021 році вони створили спільну колекцію адаптивного одягу.

Сьогодні Федір Возіанов продовжує розвиватись та створювати моду для усіх, зокрема й для людей, які отримали важкі поранення під час війни. Ба більше, дизайнер залучає колег й усіх не байдужих українців до створення інклюзивного одягу. Для цього у 2025 році Возіанов спільно з командою Ukrainian Fashion Education Group та реабілітаційним центром UNBROKEN запустив проєкт «Дизайн без кордонів».

Фото з відкритих джерел

А як ви ставитесь до бренду Vozianov?