У травні в Україні відзначають особливе свято, присвячене людям, які щодня дарують нам свою любов та підтримку — День матері. Ми вітаємо своїх матусь у кожну неділю травня — цьогоріч це 11.
Напередодні цього свята ми пропонуємо заглибитись у його історію, а також розглянути як образ матері представлений у культурі.
Історія Дня матері
З давніх-давен у світі заведено вшановувати матерів. Перші згадки про цю традицію походять зі Стародавнього Єгипту. А на теренах сучасної України святкування Дня матері було поширене навіть за часів Київської Русі та козаччини. Щоправда, тоді воно мало релігійне підґрунтя та назвалось День Пречистої Діви Марії.

Сучасна версія свята з’явилась на початку ХІХ століття з ініціативи американки Анни Джарвіс. Вона хотіла вшанувати пам’ять своєї матері — громадської активістки Анни Марії Рівз-Джарвіс. Тому жінка зверталась до відомих осіб, урядовців та законодавців із проханням зробити День матері загальнодержавним святом. Згодом цю ідею підхопили й в інших країнах. Наприклад, у 1928 році Союз українок Канади вперше провів День матері, а за рік після цього його почали відзначати у Львові: організовували концерти, фестивалі, конференції.
Відтоді в Україні активно почали відзначати День матері, однак свято тривало не довго — радянська влада заборонила його у 1939 році. Після Другої світової війни були спроби відродити традицію вшанування матерів, але це сталось лише у 1990 році. За дев’ять років свято стало офіційним.

День матері в українській культурі
«У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим…».
Тарас Шевченко
Крізь призму різних історичних періодів та вірувань образ матері неодноразово змінювався, але основний зміст залишився й дотепер. В Україні споконвіку жінка асоціювалась із берегинею роду, традицій та була уособленням любові, самовідданості й працьовитості. Відповідно до матерів завжди було шанобливе ставлення.
Як бачимо, попри усі заборони й спроби змінити людей, постать матері була важливою для українців. Це відобразилось і у мистецтві: картинах, віршах, музиці тощо. Зокрема, художниця Алла Горська, більш відома своєю дисидентською діяльністю, нерідко зверталась до теми материнства.
Ще декілька прикладів, зображення матері у мистецтві.
Живопис не єдина сфера, де митці звертаються до образу матері. Ще частіше він зустрічається у віршах у піснях. Тому ми зібрали для вас декілька композицій — від народних до сучасних, які висвітлюють різні емоційні й культурні аспекти цієї теми.
Не забудьте подзвонити мамі 11 травня та привітати зі святом!