Уперше від початку повномасштабного вторгнення Національний музей «Київська картинна галерея» розпочала показ образотворчого мистецтва XIX століття. У форматі камерних виставок музей запрошує до діалогу з історичною епохою, з художником та героями картин.

Наприкінці березня у Київський картинній галереї відкрилась перша виставка з циклу «ВІЧ-НА-ВІЧ». Вона суттєво відрізняється від звичних музейних проєктів, адже експозиція побудована навколо однієї картини. На це також натякають і представники установи — на вході, перед купівлею квитків, у вас обов’язково перепитають «Чи знаєте ви виставка дуже маленька?». Якщо вас такий перебіг подій влаштовує, то «Ласкаво просимо у світ українського мистецтва ХІХ століття».

Відкриває цикл камерна експозиція, побудована навколо славнозвісної картини художника Миколи Ґе «Портрет Марії Скоропадської, у дівоцтві Миклашевської, з синами Михайлом та Павлом» (1879). Твір має вагому історичну цінність — це один із перших портретів майбутнього гетьмана України Павла Скоропадського у юному віці.

На полотні великого розміру художник зобразив дружину та дітей аристократа Петра Скоропадського, які ніби повертаються з прогулянки. Марія в елегантній чорній сукні стоїть із синами на вершині сходинок: її лівиця тримає за руку сина у червоному вбранні, який, видно, неохоче слідує за матір’ю. З правого боку жінка обіймає хлопчика у синьому, який уважно спостерігає за ситуацією — саме він у майбутньому стане видатним політиком.

Микола Ґе «Портрет Марії Скоропадської, у дівоцтві Миклашевської, з синами Михайлом та Павлом». 1879 рік. Полотно, олія

Полотно висить у невеличкій історичній залі, яка відокремлена від іншого простору. Це дає можливість відчути себе гостем в оселі заможної родини ХІХ століття. Портрет родини Скоропадських центральний, але не єдиний експонат у приміщенні. Атмосферу доповнюють допоміжні елементи: реконструкція жіночого та дитячого вбрання з оксамиту, які були модними у тогочасній Європі, вітрина з печатками гетьмана Павла Скоропадського, а також порцеляна, що використовувалась у повсякденному вжитку його родини.

У музеї запевняють, що родина Скоропадських цінувала національні традиції та колекціонувала предмети української минувщини. Тому представлена на виставці порцеляна була виготовлена на мануфактурі Андрія Миклашевського, батька Марії Миклашевської. Унікальність виробів в тому, що вони створювались за історичними мотивами. Наприклад, розписи статуеток відтворюють особливості етнічного одягу Лівобережної України. З цієї ж причини виставку доповнює копія «Портрету полковника Михайла Миклашевського» — предка Скоропадських та військового діяча Мазепинської доби.

Завершується виставка цифровим фотоальбомом, який відкриває інші цікаві сторінки життя та творчості родини Скоропадських і Миколи Ґе, які були добре знайомі між собою.Таким чином відвідувачі маленької виставки можуть дізнатись максимум інформації про побут державних діячів України та відчути атмосферу життя у ХІХ столітті.

Виставка «ВІЧ-НА-ВІЧ з Миколою Ґе» проходить у Національному музеї «Київська картинна галерея» за адресою: вулиця Терещенківська, 9. Вона триває до червня.